Czym bank inwestycyjny różni się od zwykłego banku?

Czym bank inwestycyjny różni się od zwykłego banku?

Czym bank inwestycyjny różni się od zwykłego banku?

Wszyscy wiemy, czym zajmują się zwykłe, tradycyjne banki. Można w nich wziąć kredyt, otworzyć rachunek i założyć lokatę. Jednak istnieje specjalna, odmienna kategoria banków, które zasadniczo nie oferują żadnej z tych usług. Banki inwestycyjne, bo o nich mowa, zajmują się przede wszystkim obsługą inwestorów, umożliwiając im kupno, sprzedaż i zarządzanie aktywami. Czym bank inwestycyjny różni się od zwykłego banku? Czy warto posiadać w nim konto?

Czym jest bank inwestycyjny?

Bank inwestycyjny to specjalny rodzaj banku, którego głównym celem i zadaniem jest obrót papierami wartościowymi. Działania te może wykonywać sam bank, ale z reguły robią to jego klienci – inwestorzy indywidualni, ale też fundusze inwestycyjne lub inne podmioty, np. przedsiębiorstwa. Bank inwestycyjny daje im możliwość inwestowania w oferowane aktywa, samemu będąc pośrednikiem w tym procesie. Pozwala to klientom na prosty i wygodny handel wybranymi instrumentami finansowymi, bez konieczności martwienia się w kwestie formalne. Poza pośrednictwem banki inwestycyjne takie jak Saxo często oferują też doradztwo inwestycyjne.

W zamian banki finansowe pobierają od klientów prowizje, głównie za każdą dokonaną transakcję, ale też często za sam fakt prowadzenia konta oraz inne, dodatkowe usługi. Jak informuje Business Insider, to niejedyny sposób zarabiania praktykowany przez banki inwestycyjne. Mogą one też działać na rynku międzybankowym, oferując usługi dla innych banków.

Jakie są różnice między bankiem inwestycyjnym i zwykłym?

Zwykłe banki też często działają na rynku inwestycyjnym, choć stanowi to jedynie dodatek do ich podstawowej działalności. By zrozumieć różnice między bankami tradycyjnymi i inwestycyjnymi, należy wyjaśnić, czego nie robią te ostatnie. Zasadniczo banki inwestycyjne nie przyjmują depozytów od klientów i nie prowadzą kont osobistych. Ponadto nie oferują możliwości założenia lokaty czy wzięcia kredytu. Wszystkie te obszary po prostu nie interesują banku inwestycyjnego, który skupia się na działalności podstawowej, czyli pośrednictwie między inwestorami i emitentami papierów wartościowych.

Ma to wiele zalet, ale przede wszystkim w ten sposób banki inwestycyjne zmniejszają koszty i docierają do klientów, którzy doceniają ich specjalizację. Największe światowe banki inwestycyjne obracają rocznie bilionami dolarów, a z ich usług korzystają miliony inwestorów z całego świata. Korzystanie z usług banku inwestycyjnego ułatwia im zarządzanie portfolio i pozwala na skupienie się na najważniejszym – inwestowaniu.

Komentarze są wyłączone.