Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego ma pomóc nawet 80 tysiącom rodzin rocznie w zakupie własnego mieszkania. Polski Ład już działa, ale na gwarancje Banku Gospodarstwa Krajowego musimy jeszcze poczekać. Kiedy kredyt bez wkładu własnego w Lublinie będzie dostępny? Które banki będą przyjmowały wnioski? Gdzie w lubelskim otrzymamy kredyt mieszkaniowy bez wpłaty własnej? No i finalnie, jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać kredyt bez wkładu własnego w Lublinie, Zamościu, Białej Podlaskiej, Radzyniu Podlaskim lub Krasnymstawie? Sprawdźmy.
Mieszkanie bez wkładu własnego, czy też kredyt bez wkładu własnego to jeden z kluczowych elementów Polskiego Ładu wprowadzonego przez Zjednoczoną Prawicę pod koniec 2021 roku. Premier Mateusz Morawiecki kilkukrotnie powtarzał w ostatnich miesiącach, że o kredyt hipoteczny bez wkładu własnego wnioskować będzie mogło około 80 tysięcy polskich rodzin. Dzięki brakowi konieczności uiszczenia wkładu własnego, który od 2017 roku wynosi 20 procent wartości mieszkania lub domu, rodziny z dziećmi lub osoby samotnie wychowujące dzieci mają zyskać łatwiejszy dostęp do komercyjnych kredytów hipotecznych, a tym samym zwiększyć swoje szanse za zakup mieszkania lub budowę domu.
Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego to obok budowy domu do 70 mkw bez zezwolenia oraz wyższej kwoty wolnej od podatku jeden z kluczowych, sztandarowych wręcz programów Polskiego Ładu, który w dużej mierze działa już od 1 stycznia tego roku.
O kredyt bez wkładu własnego w Lublinie, ale także innych miastach i rejonach Polski wnioskować będą mogły małżeństwa z minimum jednym dzieckiem lub osoby samotnie wychowujące dzieci. Ważny jest jednak także wiek wnioskującego o preferencyjny kredyt hipoteczny. Zgodnie z założeniami ustawy o Polskim Ładzie o kredyt bez wkładu własnego wnioskować będą mogły wyłącznie osoby w wieku 20-40 lat.
Niezwykle ważnym czynnikiem decydującym o tym, czy będziemy mogli wnioskować o kredyt bez wkładu własnego, jest to, czy posiadamy już prawa do jakiejś nieruchomości. Kredyt preferencyjny zaproponowany w ramach Polskiego Ładu, może zostać udzielony wyłącznie tym osobom, które nie posiadają praw do innej nieruchomości, jak mieszkanie czy dom. Oznacza to, że jeśli posiadamy już np. lokal mieszkalny, nie będziemy mogli skorzystać z rozwiązania wdrożonego w ramach Polskiego Ładu. Nie ma tu znaczenia także położenie ewentualnego mieszkania. Jeśli mamy jakiekolwiek prawa do innej nieruchomości, kredyt bez wkładu własnego nie będzie dla nas dostępny.
Kolejnym ważnym warunkiem, który należy spełnić, aby móc wnioskować o kredyt hipoteczny bez wkładu własnego jest zdolność kredytowa. Podobnie, jak w przypadku wszystkich kredytów udzielanych na zakup mieszkania czy budowę domu, kredyt bez wkładu własnego w Lublinie oraz wszystkich innych miastach Polski, będą mogły otrzymać wyłącznie te osoby, które są w stanie spłacać miesięczne raty – posiadają zdolność kredytową.
Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego Lublin. Finansowanie przeznaczyć będzie można wyłącznie na zakup mieszkania na rynku wtórnym lub pierwotnym oraz budowę domu. Nie będzie zatem dostępny na zakup już gotowego / wybudowanego domu, ani działku budowlanej. To dość istotne szczególnie z perspektywy osób, które nie chciały samodzielnie podejmować się budowy domu, a wyłącznie kupić już gotową nieruchomość. Tych w województwie lubelskim w ostatnim czasie wiele przybyło i znacznie prościej jest kupić gotowy już dom, niż przejść cały proces związany z postawieniem nowego.
Rządzący określili także maksymalną granicę ceny jednego metra kwadratowego, która będzie mogła zostać sfinansowana kredytem bez wkładu własnego. Oznacza to, że ilość mieszkań, które będą kwalifikowały się do programu, zostanie mocno ograniczona w większych miastach Polski. W przypadku Lublina czy innych miejscowości województwa lubelskiego, mieszkań tych będzie nieco więcej.
Kredyt bez wkładu własnego, czy też jak nazywają ten element Polskiego Ładu rządzący, mieszkanie bez wkładu własnego to nic innego, jak gwarancje udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego udzielane osobom spełniającym określone w ustawie warunki. W praktyce polegać ma on na poświadczeniu za kredytobiorcę, że spłaci on wymagany przez banki wkład własny w ratach przez cały okres finansowania. Osoba decydująca się na kredyt z gwarancją BGK będzie musiała spłacić zatem 100 procent wartości nieruchomości. To zaś może znacząco wpłynąć na jej zdolność kredytową.
Polski Ład wszedł w życie już 1 stycznia tego roku. W części ustawy dotyczącej kredytu bez wkładu własnego znalazł się jednak zapis o okresie przejściowym, który wynosi 6 miesięcy. Oznacza to, że pierwsze oferty w bankach komercyjnych pojawią się dopiero na przełomie maja i czerwca 2022 roku. Aktualnie nie wiadomo także, które banki podpiszą z BGK umowy na udzielanie kredytów objętych gwarancjami Skarbu Państwa, jednak możemy oczekiwać, że będą to największe instytucje finansowe w kraju, specjalizujące się w kredytach hipotecznych.
Planując zakup mieszkania czy budowę domu z wykorzystaniem środków pochodzących z kredytu bez wkładu własnego, warto skorzystać ze wsparcia niezależnego eksperta kredytowego, który pomoże znaleźć najlepszą ofertę, dostosowaną do naszych możliwości finansowych. Banki mają bowiem możliwość dowolnego kształtowania ofert, a przez to także samych kosztów, którymi obarczony będzie kredyt z gwarancją BGK.
Zdjęcie główne: Rocter via Canva.