Rozważając zakup samochodu bardzo często stajemy przed pytaniem, jak sfinansować nasze marzenie. Jeśli myślimy o kredycie bankowym, mamy zasadniczo tylko dwa rozwiązania. Kredyt gotówkowy lub kredyt samochodowy. Oba mają swoje plusy oraz minusy, które musimy wziąć pod uwagę, bez względu na to, czy mieszkamy na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Mazowszu czy każdym innym regionie naszego kraju. Przyjrzyjmy się zatem obu rodzajom kredytów na samochód, które możemy wybrać, co może pomóc podjąć lepszą decyzję.
Zacząć musimy od samego odróżnienia kredytu samochodowego od kredytu konsumpcyjnego, którym jest kredyt gotówkowy na samochód. Na pierwszy rzut oka nie różnią się przecież niczym, ale to wyłącznie pewna marketingowa sztuczka, którą wykorzystuje wiele instytucji finansowych.
Kredyt gotówkowy na samochód to zwykły kredyt konsumpcyjny, a więc taki, który nie jest przeznaczany na określony w umowie cel. Co prawda znajdziemy w niej zapis, że środki mogą zostać przeznaczone właśnie na cele konsumpcyjne, ale nie są one sztywno określone. Oznacza to, że pieniądze pożyczone od banku możemy wydać, na co tylko chcemy i kiedy chcemy. Banku nie interesuje czy zaciągnięty kredyt gotówkowy przeznaczymy na samochód, wycieczkę, studia dla dziecka. Ważne, abyśmy spłacali raty zgodnie z harmonogramem dołączonym do umowy.
Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku kredytu samochodowego, który jest najczystszą formą kredytu celowego. Każdy kredyt celowy – jak sama nazwa wskazuje – przyznawany jest na określony cel. Idealnym przykładem kredytu celowego jest kredyt hipoteczny. W praktyce nie otrzymujemy od banku gotówki, tylko trafia ona na konto dewelopera czy też właściciela mieszkania.
Analogicznie wygląda to w przypadku kredytu samochodowego. Aby go otrzymać, tak samo, jak w przypadku zakupu mieszkania, musimy przedłożyć bankowi odpowiednie dokumenty dotyczące interesującego nas pojazdu, a także umowę kupna-sprzedaży lub fakturę. Bez nich możemy zapomnieć o kredycie samochodowym i pozostaje nam wyłącznie kredyt gotówkowy.
Pokrótce napisaliśmy to już powyżej, jednak warto dokładnie opisać, na czym polega i jak wygląda kredyt samochodowy. W tym miejscu jeszcze raz warto podkreślić, że kredyt samochodowy może zostać przeznaczony wyłącznie na określony cel. Nie musi to być jednak wyłącznie samochód, ponieważ kredytem samochodowym możemy sfinansować różne pojazdy, takie jak motocykl, motorówkę, kemping, autobus, ciężarówkę czy nawet … helikopter. Tak, takie kredyty samochodowe także się zdarzają, jednak dotyczą – z wiadomych powodów – głównie firm i osób bardzo majętnych.
Kredyt samochodowy może zostać udzielony nawet na 10 lat – takie oferty ma już wiele banków w Polsce. Kwota finansowania zaś coraz częściej przekracza nawet pół miliona złotych. Na próżno szukać podobnych wartości przy typowym kredycie gotówkowym, który chcemy przeznaczyć na samochód czy inny cel, ale o tym za chwilę.
Udzielając kredytu samochodowego, bank będzie wymagał dokonania zastawu na finansowanym pojeździe, co wiąże się np. z wpisem banku do dowodu rejestracyjnego, co może utrudnić sprzedaż auta (przynajmniej bez konieczności natychmiastowej spłaty kredytu). To, wraz z koniecznością przedłożenia dokumentów pojazdu, jest największym minusem kredytu samochodowego.
Kolejnym będzie konieczność wykupienia dodatkowego ubezpieczenia AC, które także zabezpieczy interesy banku (ale również nasze) w przypadku szkody całkowitej. Gdy pojazd ulegnie uszkodzeniu, to ubezpieczyciel wypłaci bankowi pieniądze, dzięki czemu nie będziemy musieli spłacać całości kredytu z własnej kieszeni.
Za plusy kredytu samochodowego możemy uznać zatem przede wszystkim wysokie kwoty oraz długi okres finansowania, a także jego stosunkowo niski koszt. Kredyt samochodowy jest zdecydowanie tańszy od kredytu gotówkowego na samochód, co wynika z mniejszego ryzyka, które ponosi bank, dokonując zabezpieczenia na finansowanym pojeździe.
Szukasz taniego kredytu gotówkowego? Skorzystaj z bezpłatnego porównania ofert wielu banków u niezależnego eksperta kredytowego z Lublina.
Wszystko zależy od tego, jaki pojazd chcemy sfinansować, jaka jest jego cena, jaką mamy zdolność kredytową i, a może przede wszystkim, czy zależy nam na tanim kredycie. Jeśli wybierając kredyt na samochód, nie kierujemy się ekonomią i nie zależy nam na kosztach kredytu, kredyt gotówkowy na samochód będzie dobrym rozwiązaniem.
Pamiętajmy jednak, że w czasach, gdy Rada Polityki Pieniężnej jest aktualnie w cyklu podwyżek stóp procentowych, a średnie oprocentowanie kredytów rośnie z miesiąca na miesiąc, zakup samochodu za np. 100 tys. obłożony będzie nawet kilkudziesięcioma tysiącami kosztów dodatkowych. Zależy to oczywiście od długości finansowania i samej oferty banku, jednak zdecydowanie będzie to odczuwalne. Kredyt samochodowy znajdziemy już z oprocentowaniem 5-procentowym, co jest dwukrotnie niższą wartością, niż w przypadku większości kredytów gotówkowych. To daje do myślenia, prawda?
Poszukując taniego kredytu gotówkowego na samochód w Lublinie (oczywiście nie tylko) lub standardowego kredytu samochodowego, powinniśmy kierować się kosztami. Nie możemy przyjmować pierwszej z brzegu oferty – bardzo często jeszcze u dealera samochodowego – ponieważ tuż obok możemy znaleźć znacznie korzystniejszą ofertę innego banku. Przed wyborem kredytu na samochód zawsze warto bezpłatnie porównać koszty obu kredytów w różnych bankach, a jeśli nie umiemy zrobić tego samodzielnie, poprośmy o pomoc niezależnego eksperta kredytowego z Lublina, który nie pobierze od nas żadnej prowizji.
Zdjęcie główne: Light Field Studios via Canva. Zdjęcie w treści: Syda Productions via Canva.