Przedsiębiorcy poszukujący finansowania inwestycji, jaką może być budowa obiektu czy też zakup gotowej nieruchomości, w pierwszej kolejności myślą o kredycie inwestycyjnym, a więc takim typem kredytu celowego, który przeznaczany jest jedynie na inwestycje i rozwój firmy. Czy inne typy kredytów bankowych nie sprawdzą się, jeśli celem firmy jest np. zakup biura, lokalu usługowego czy też magazynu lub działki? Czy kredyt hipoteczny dla firmy także jest możliwy?
Większość dużych banków w Polsce, które obsługują klientów biznesowych, a więc różnego rodzaju podmioty gospodarcze, jak spółki prawa handlowego czy jednoosobowe działalności gospodarcze, posiada sporą ofertę kredytów firmowych. Do najpopularniejszych zaliczyć można przede wszystkim:
Prócz nich spotkać możemy się także z kredytem konsolidacyjnym oraz – co jest przedmiotem dzisiejszego wpisu – kredytem hipotecznym. Oba z nich znane są przede wszystkim konsumentom (ludności), jednak doskonale sprawdzają się także w przypadku firm.
Większość kredytów firmowych, które wymieniliśmy powyżej to tzw. kredyty celowe, które cechuje konieczność przeznaczenia środków na określony w umowie cel. Mogą to być zarówno inwestycje, jak i spłata zadłużenia w innych bankach (kredyt konsolidacyjny) bądź np. zakup pojazdów, maszyn czy rozwój firmy. Pod tym względem “odmieńcem” jest wyłącznie kredyt oborowy, który może zostać udzielony na bieżące potrzeby firmy, a więc m.in. zakup towarów, wynagrodzenia dla pracowników, dokonanie opłat wynikających z należności skarbowych czy składek ZUS. Przeznaczenie kredytów obrotowych ustalane jest jednak indywidualnie i wszystko zależy od postanowień zawartych w umowie kredytowej.
Kredyty obrotowe to dość specyficzne, ale niezwykle popularne rodzaje finansowania własnej firmy. Środki pochodzące z kredytu udostępniane są na rachunku bieżącym lub odrębnym rachunku kredytowym. W większości przypadków, gdy mowa jest o kredycie obrotowym w rachunku bieżącym, pieniądze mogą być przeznaczone na dowolne cele związane z działalnością gospodarczą, a umowa nie określa dokładnych ram. Nieco inaczej sytuacja wygląda zwykle w przypadku kredytów obrotowych w rachunku kredytowym, gdzie to właśnie w umowie oznaczone są cele, na które można przeznaczyć środki. Instytucja w prosty sposób może to zweryfikować.
Kredyt obrotowy udzielany jest często tylko na podstawie obrotów na rachunku, jednak wszystko zależy jedynie od polityki kredytowej danego banku.
Kredyt inwestycyjny to druga najczęściej stosowana forma finansowania własnej działalności. Warto jednak zaznaczyć, że kredytu inwestycyjny może zostać udzielony wyłącznie na konkretną inwestycję, a jego udzielenie uzależnione jest m.in. zdolności kredytowej firmy, a także dobrze przygotowanego biznesplanu. Kredyt inwestycyjny pomoże sfinansować praktycznie każdy cel, jednak warunki finansowania ustalane są indywidualnie, a decyzja kredytowa pozostaje wyłącznie w gestii danego banku.
Kredyt pomostowy udzielany jest wyłącznie w sytuacji, gdy przedsiębiorca otrzymał dotację na wykonanie określonego projektu, jednak w formie refundacji poniesionych kosztów. Często zdarza się jednak, że firma nie posiada środków własnych, które pozwolą na realizację projektu, w czym pomóc może właśnie kredyt pomostowy. Podobnie jest z kredytem technologicznym, który do 70 procent wartości “spłaci” Bank Gospodarstwa Krajowego.
Kredyt konsolidacyjny dla firm nie różni się niczym od kredytów na konsolidację zobowiązań udzielanych konsumentom. Założenie jest jedno – spłata zadłużeń zaciągniętych w innych instytucjach finansowych. Wybierając kredyt konsolidacyjny dla firm, przedsiębiorca często ma możliwość wydłużenia okresu spłaty, co przełoży się na mniejsze obciążenie finansowe i jednocześnie zwiększy zdolność kredytową firmy.
Kredyty hipoteczne zwykle kojarzone są wyłącznie z konsumentami, którym banki udzielają finansowania na zakup mieszkania, domu czy działki budowlanej. Nie oznacza to jednak, że kredytu hipotecznego nie może zaciągnąć także przedsiębiorca. Na wstępie pisaliśmy o tym, że w celu zakupu nieruchomości na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej firmy korzystają z kredytów inwestycyjnych. Tak naprawdę, wiele umów kredytowych na tego typu obiekty, to właśnie kredyty hipoteczne. Nie różnią się one niczym od kredytów mieszkaniowych, ponieważ także zabezpieczone są hipoteką w księdze wieczystej danej nieruchomości.
Jedyna różnica to sama nieruchomość. Zwykle jest to biuro lub lokal użytkowy. Kredytem hipotecznym firma z powodzeniem może sfinansować jednak także działkę budowlaną czy inną nieruchomość, na której bank może dokonać zabezpieczenia w formie hipoteki.
Najtańsze kredyty hipoteczne. Bezpłatne porównanie na 2022 rok. Sprawdź teraz.
Zdjęcia: Kubra Cavus, ShutterOK via Canva.