Kredyt na motocykl może pomóc sfinansować marzenia o własnym jednośladzie. Cena zakupu własnego pojazdu może być jednak na tyle duża, że ciężko będzie to zrobić bez konieczności posiłkowania się kredytem bankowym. Na szczęście instytucje finansowe chętnie udzielają zarówno kredytów gotówkowych, jak i kredytów samochodowych, dzięki którym zakup motocykla możliwy jest już w kilka dni. Na jaki rodzaj kredytu na motocykl się zdecydować? Który z nich będzie tańszy i łatwiej dostępny?
Zacznijmy od tego, że w bankach nie istnieje taki produkt finansowy, jak kredyt motocyklowy. Co prawda większość instytucji finansowych bez problemu udzieli kredytu celowego na motocykl, ale jest to typowy kredyt samochodowy. W tym miejscu warto bowiem podkreślić, że kredyt samochodowy, mimo swej nazwy, nie jest przeznaczony wyłącznie na zakup samochodu. Z jego pomocą spokojnie sfinansujemy zakup quada, skutera, kempingu czy właśnie przedmiotowego motocykla. Kredyt samochodowy, jak wspomnieliśmy wcześniej to typowy kredyt celowy, a więc taki, który jest udzielany na określony w umowie cel, który często jest także zabezpieczeniem kredytu, o czym za chwilę.
Inną formą finansowania motocykla przy pomocy kredytu bankowego jest kredyt gotówkowy. Ten rodzaj jest znacznie szybszy w uzyskaniu, jednak wiąże się z wyższymi kosztami, co dokładnie opiszemy w dalszej części wpisu.
To na jaki kredyt motocyklowy / kredyt na motocykl wybrać zależy od naszych preferencji, jednak przed podjęciem decyzji warto bezpłatnie porównać oferty różnych kredytów, w wielu bankach z całej Polski, a pomóc w tym może niezależny ekspert kredytowy z Lublina.
Jeśli naszym celem jest zakup motocykla dobrym i stosunkowo tanim rozwiązaniem będzie kredyt samochodowy na motocykl. Jak wspomnieliśmy już wcześniej, banki nie robią problemów z finansowaniem takiego pojazdu. Ważny na pewno będzie wiek maszyny, ale ten także nie jest jakoś szczególnie mocno ograniczany. Bez problemu uda się uzyskać kredyt na motocykl kilkuletni. Rozważając kredyt samochodowy w przypadku motocykla, ale także innych pojazdów, trzeba pamiętać, że wiąże się on z pewnymi wymogami, które narzucają instytucje finansowe.
Zaliczyć do nich można m.in. konieczność ustanowienia zabezpieczenia na finansowanym motocyklu, co wiąże się z dokonaniem stosownego wpisu w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. W Polsce zwykle stosowane są dwa rodzaje zabezpieczeń takich jak przewłaszczenie na zabezpieczenie oraz zastaw rejestrowy. W przypadku pierwszego bank przez okres spłaty kredytu będzie współwłaścicielem motocykla, w przypadku zastawu, zostanie on zgłoszony do odpowiedniego wydziału w sądzie rejonowym. Oba zabezpieczenia skutecznie uniemożliwiają sprzedaż motocykla bez wiedzy / zgody banku. Oba zabezpieczają także instytucję w sytuacji, gdy kredytobiorca przestaje spłacać kredyt samochodowy / kredyt na motocykl.
Prócz jednej z wymienionych powyżej form zabezpieczeń kredytu motocyklowego, banki wymagają także wykupienia dodatkowej polisy AC, która ma im zapewnić dodatkową ochronę w przypadku szkody całkowitej lub kradzieży motocykla. Warto dodać, że polisa zabezpiecza także interesy samego kredytobiorcy, ponieważ nie będzie musiał spłacać kredytu na motocykl w sytuacji, gdy ten ulegnie całkowitemu zniszczeniu lub kradzieży. Ubezpieczenie AC motocykla może być dość kosztowne, ponieważ jazda motocyklem jest ryzykowniejsza od jazdy samochodem, a na pewno w ten sposób patrzą na to ubezpieczyciele.
Aby otrzymać kredyt motocyklowy (kredyt samochodowy na motocykl) trzeba przedstawić bankowi odpowiednie dokumenty pojazdu, do których zaliczyć możemy m.in. kopię dowodu rejestracyjnego, kartę pojazdu (jeśli posiada) i oczywiście umowę kupna-sprzedaży lub fakturę wystawioną przez sprzedawcę. Na ich podstawie analityk podejmie decyzję o ewentualnym udzieleniu kredytu.
Cały proces związany z kredytem motocyklowym trwa tyle samo co w przypadku kredytu na samochód, a więc średnio kilka dni.
Innym rodzajem kredytu, który można wykorzystać, chcąc dokonać zakupu motocykla, jest typowy kredyt konsumpcyjny, a więc kredyt gotówkowy. Charakteryzuje się on tym, że środki pożyczone od banku można przeznaczyć na dowolny cel i nie ma konieczności przedkładania bankowi żadnych dokumentów pojazdu. Instytucji nie interesuje czy pieniądze zostaną wydane na wczasy, remont mieszkania czy właśnie zakup motocykla. Ważne, aby raty kredytu były spłacane w terminie. A skoro już o ratach piszemy, to warto wskazać, że będą one na pewno wyższe, aniżeli w przypadku kredytu samochodowego na motocykl. Wynika to z faktu, że kredyty konsumpcyjne nie są w żaden sposób zabezpieczone (poza ubezpieczeniem, ale nie zawsze jest ono wymagane), co zwiększa ryzyko kredytowe, a tym samym podnosi koszty kredytu. Bank wynagradzając sobie to ryzyko, zwiększa oprocentowanie, marżę, prowizję. Aktualna wysokość RRSO kredytów konsumpcyjnych przekracza już 20 procent. Kredyt samochodowy będzie znacznie tańszy.
Niewątpliwą zaletą kredytu gotówkowego na motocykl jest jednak czas pozyskania środków. Jeśli maszyna, którą chcemy kupić, kosztuje przykładowo 15-20 tysięcy złotych, pieniądze możemy otrzymać nawet tego samego dnia. Wystarczy kilka kliknięć w aplikacji i kredyt zostaje udzielony. Warto w tym miejscu zauważyć, że za szybkością i wygodą często stoją nieco gorsze warunki finansowe, więc wcześniej warto bezpłatnie porównać oferty kredytów gotówkowych, w czym pomóc może doświadczony ekspert kredytowy.
Zdjęcia: pepetapia, Vasyl Dolmatov / Canva