Poduszka Finansowa, sprawdź czym jest rezerwa finansowa!

Jak stworzyć poduszkę finansową?

Jak stworzyć poduszkę finansową?

Poduszka finansowa to pojęcie przeważnie nieznane osobom, które znają się przeciętnie na finansach i nie są spekulacjami. Czasem może pojawiać się ona jako nazwa kwoty na czarną godzinę czy sumy rezerwowej. Poduszka finansowa to jednak znacznie więcej niż tylko pewne środki odłożone na przyszłe niespodziewane wydatki. Znając dobrze jej działanie, przeznaczenie i wiedząc, jak można stworzyć ją we właściwy sposób, będziemy mogli zabezpieczyć swoje finanse i życie w przyszłości od wielu wydarzeń. Poniżej przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje o rezerwie finansowej i jej tworzeniu.

Czym jest poduszka finansowa?

Poduszka finansowa to pewna suma pieniędzy odłożona na nieprzewidziane wydatki w przyszłości. Ma ona zabezpieczać nas przed sytuacjami kiedy to będziemy musieli wydać większą sumę pieniędzy w ważnej sprawie. Mogą to być sytuacje związane z naszym zdrowiem, naprawami, rachunkami czy innymi sytuacjami losowymi takimi jak np. utrata pracy. Sama poduszka finansowa jest przeznaczona jedynie na ten cel, a środki gromadzone w cel zabezpieczenia naszej rodziny nie powinny być używane na inne cele. Pewnym wyjątkiem jest pożyczanie drobnych sum z poduszki miesięcznie na uregulowanie rachunków na początku miesiąca oraz uzupełnienie ich wraz z przypływem dochodów w danym miesiącu. Sumy te nie uszczuplą w znaczący sposób poduszki, a poduszka finansowa pomoże nam żyć bardziej komfortowo i uregulować wszystkie płatności za jednym razem. Poduszka finansowa według specjalistów i finansistów powinna mieć optymalnie wielkość naszych 6 cio miesięcznych dochodów i powinna dać możliwość przeżycia bez pracy oraz uzyskiwania zarobków przez pół roku. Jest to bowiem czas na znalezienie wyjścia z problemów. Analogicznie im większa poduszka finansowa, tym większe nasze zabezpieczenie. Aby stworzyć poduszkę finansową nie musimy jednak od razu uzyskać całej sumy. Mamy tworzyć ją też niezależnie od naszych zarobków, a kwota rezerwowa może być też niższa od optymalnych 6 pensji. Konkretna suma poduszki finansowej dla każdej osoby będzie też inna, gdyż każda osoba prowadzi życie na innym poziomie i posiada zupełnie inne wydatki.

Jak stworzyć poduszkę finansową?
Jak stworzyć poduszkę finansową?

Jak stworzyć poduszkę finansową?

Jeśli już wiemy, czym jest poduszka finansowa oraz na jakiej zasadzie działa, warto dowiedzieć się też, jak można ją stworzyć. Z pewnością pierwszym krokiem jest określenie, jaką wysokość powinna wynosić nasza rezerwa finansowa. To właśnie dzięki temu będziemy wiedzieli, do jakiego celu dążymy i jakie kwoty odkładać na poduszkę miesięcznie. Przyjmując sumę pozwalającą na przeżycie bez dochodów 6 ciu miesięcy możemy rozpocząć zbieranie rezerwy i dążenie do tego celu. Możemy przeznaczać pewną część dochodów z budżetu domowego właśnie na poduszkę finansową. Możemy też w bardziej rygorystycznej wersji, przeznaczać część naszego kieszonkowego i środków na zbytki właśnie na tworzenie rezerwy. Możemy też podjąć dodatkową pracę lub sprzedać wszystkie niepotrzebne rzeczy w domu, a dzięki ich spieniężeniu uzyskamy bardziej uniwersalną gotówkę. Przy tworzeniu rezerwy finansowej ważna jest regularność oraz to, aby odkładać regularnie nawet drobne sumy. Tworzenie poduszki finansowej powieśmy rozpocząć nawet w momencie kiedy mamy stabilną pracę i ustabilizowane życie, gdyż nigdy nie wiadomo czy za jakiś czas nie będziemy potrzebowali dodatkowej gotówki.

Gdzie przechowywać pieniądze?

Jeśli już rozpoczniemy tworzenie poduszki finansowej lub posiadamy wszystkie środki, warto zastanowić się gdzie przechowywać pieniądze. Trzymanie ich w jednym miejscu z pewnością nie jest dobre, bezpieczne i poręczne. Na wypadek kradzieży, włamania do domu czy awarii lub upadku banku, pozostaniemy bez jakiegokolwiek zabezpieczenia i będziemy mogli stracić dużą kwotę pieniędzy. Aby bezpiecznie przechowywać środki z naszej poduszki finansowej, warto wykonać pewną czynność — dywersyfikacje miejsc przechowywania. Jest to po prostu rozdzielanie pieniędzy na kilka miejsc. Pierwszym i naturalnym są konta bankowe. W tym celu warto otworzyć dwa konta w największych i najbardziej wiarygodnych bankach na rynku. Dzięki temu w razie awarii czy mało prawdopodobnemu upadkowi do czasu odzyskania pieniędzy z danego banku będziemy mieli dostęp do innych środków. Drugim miejscem, gdzie możemy przechowywać środki, jest nasz dom. Trzymanie gotówki w kilku miejscach również zwiększy bezpieczeństwo ich przechowywania. Rozdzielanie pieniędzy pomiędzy gotówkę w domu a środki na koncie ma też praktyczne zastosowanie. W razie potrzeby wykonania szybkiego przelewu lub opłacenia czegoś gotówką nie będziemy mieli problemu z wykonaniem takiej transakcji od ręki. Środki możemy przechowywać też w wartościowych rzeczach takich jak np. sztabki złota, które dostępne są do zakupu już od kilkuset złotych.

Dlaczego warto mieć poduszkę finansową?
Dlaczego warto mieć poduszkę finansową?

Dlaczego warto?

Poduszka finansowa to niezwykle korzystne rozwiązanie, które pomoże zabezpieczyć nam naszą rodzinę i nasze życie przed wieloma nieprzewidzianymi sytuacjami. Z pewnością w takim momencie nie będziemy musieli gorączkowo szukać rozwiązań i gotówki a będziemy mogli szybko opanować sytuację. W większości przypadków np. związanych z leczeniem, czas jest kluczowy i pozwala uniknąć następstw braku szybkiej reakcji. Nie będziemy musieli również prosić o pomoc znajomych, rodziny czy dopiero w takim momencie składać wniosku o kredyt hipoteczny co byłoby nieporęczne i problematyczne. Tworzenie samej poduszki finansowej jest proste i możliwe dla każdej osoby bez względu na poziom jego wiedzy finansowej czy wysokość zarobków. Posiadając pewne zabezpieczenie finansowe na przyszłość, nie musimy również obawiać się nieprzewidzianych sytuacji. Pozytywnie wpływa to na komfort życia oraz naszą psychikę, kiedy to możemy bez zmartwień korzystać z życia. Poduszka finansowa może również służyć nam za mały amortyzator miesięcznych wydatków, kiedy jednego miesiąca pozostaje nam w budżecie domowym nieco więcej środków, a z kolei w następnym nieco brakuje. W ten sposób możemy takie drobne nierówności budżetowe regulować z poduszki finansowej i nie martwić się o brakujące 200 zł. Poduszka finansowa uczy nas także dyscypliny finansowej i pozwala nabywać wiedzy na temat ekonomii i finansów, która z pewnością przyda nam się w przyszłości.

Komentarze są wyłączone.