Cykliczne już w ostatnim czasie podwyżki stóp procentowych powodują, że wiele osób zastanawia się, jak obniżyć raty kredytów. Sposobów jest kilka, jednak jeśli mamy wiele zobowiązań, warto rozważyć konsolidację. Na czym polega konsolidacja kredytów? Co trzeba o niej wiedzieć i, czy warto łączyć zobowiązania w jedno? Dowiesz się tego z poniższego artykułu przygotowanego przez ekspertów kredytowych z Lublina.
Sprawdź również – kredyt 2% Lublin – rusza rządowy program!
Jak wspomnieliśmy już na wstępie, raty kredytów w ostatnim czasie mocno poszły w górę. Nardowy Bank Polski rękami Rady Polityki Pieniężnej mocno podniósł – i wciąż podnosi – stopy procentowe, co bezpośrednio wpływa na oprocentowanie kredytów opartych o zmienną stopę. Takich – zależnych od stóp procentowych, a konkretnie stawki WIBOR – kredytów w Polsce jest niestety znakomita większość, co świetnie widać na przykładzie kredytów mieszkaniowych, których raty tylko w kilka miesięcy podskoczyły nawet o 60 procent. Jak szacowali niedawno byli członkowie RPP, zaledwie na przestrzeni 16 miesięcy banki udzieliły przeszło 400 tys. nowych kredytów hipotecznych, a jak nie trudno się domyślić, ponad 90 procent z nich dotyczyło zmiennego oprocentowania.
Nie tylko posiadacze kredytów hipotecznych odczuwają w ostatnim czasie znaczne podwyżki oprocentowania swoich pożyczek. WIBOR jest punktem odniesienia także w przypadku innych rodzajów kredytów. Bez względu, czy są to: kredyty celowe, do których zaliczyć możemy kredyt samochodowy, czy kredyty gotókowe – przeznaczane na cele konsumpcyjne – raty rosną, a w kieszeni kredytobiorców zostaje coraz mniej pieniędzy.
Co zrobić gdy raty rosną? Jak obniżyć wartość miesięcznych zobowiązań? Na szczęście sposobów jest kilka, a zaliczyć do nich można przede wszystkim:
Szukasz taniego kredytu gotówkowego, samochodowego lub hipotecznego? Eksperci kredytowi z Lublina oferują bezpłatne porównanie ofert wielu banków.
Konsolidacja kredytów polega na połączeniu kilku zobowiązań zaciągniętych w różnych bankach w jedno. Nadrzędnym celem konsolidacji jest zmniejszenie liczby posiadanych zobowiązań, przy czym dobrze przeprowadzona konsolidacja ma także korzyści finansowe, o czym poniżej.
Konsolidację kredytów najlepiej zobrazować na przykładzie. Załóżmy, że posiadasz kredyt samochodowy, kredyt ratalny oraz dwa kredyty konsumpcyjne (gotówkowe). Musisz spłacać kilka miesięcznych rat i zapewne w różnych terminach. Każdy z posiadanych przez Ciebie kredytów ma także inny termin spłaty (ilość rat), różnią się kwotą, oprocentowaniem, wysokością prowizji, marżą, ewentualnymi ubezpieczeniami oraz usługami dodatkowymi, które chętnie wklejane są np. w przypadku zakupów ratalnych. Ilość zobowiązań już jest przytłaczająca, a prawie na pewno któryś z tych kredytów posiada gorsze warunki od innego, co powoduje, że zwyczajnie tracisz pieniądze.
Musisz także pamiętać o tym, by kilka razy w miesiącu wykonać przelew na każdą z zawartych umów kredytowych. To kłopotliwe, czasochłonne i zwykle mało korzystne finansowo. Rozwiązaniem w takich przypadkach jest właśnie konsolidacja, czyli zaciągnięcie nowego kredytu bankowego, którym spłacimy wszystkie inne zobowiązania, co pozwoli na opłacanie wyłącznie jednej raty. Korzyści z konsolidacji jest jednak znacznie więcej.
Niewątpliwą zaletą konsolidacji kredytów jest przede wszystkim samo połączenie zobowiązań w jedno. Pilnowanie terminów spłaty rat w różnych bankach może być wyjątkowo kłopotliwe. Mając kilka kredytów, masz także kilku wierzycieli, a także różne okresy spłaty. To męczące. Wybierając kredyt konsolidacyjny, masz wyłącznie jedną umowę, jeden termin spłaty, jednego wierzyciela, z którym w razie problemów, znacznie łatwiej się porozumieć.
Ogromną zaletą konsolidacji kredytów jest także możliwość znalezienia bardzo korzystnej oferty, co zdecydowanie wpłynie na obniżenie kosztów kredytu, a tym samym wysokość miesięcznej raty. Zauważ w tym miejscu, że spłacając zaciągnięte w różnych bankach zobowiązania wcześniej, “uwalniasz się” od ewentualnych niekorzystnych umów, a jednocześnie spłacasz znacznie mniejsze koszty odsetkowe kredytów. Dobrze dobrany kredyt konsolidacyjny pozwoli na obniżenie miesięcznych zobowiązań nawet o kilkanaście procent.
Doświadczony ekspert kredytowy z Lublina całkowicie bezpłatnie pomoże Ci znaleźć tani kredyt konsolidacyjny w Polsce.
Kolejną zaletą konsolidacji kredytów jest możliwość wydłużenia spłaty nawet o kilka lat, co również znacząco obniży wysokość miesięcznej raty. Kredyt konsolidacyjny to przecież nowe zobowiązanie, a więc nie musisz przeprowadzać dodatkowego refinannsowania – ono ma miejsce właśnie poprzez samą konsolidację.
Sporą zaletą kredytów konsolidacyjnych i jednoczesnego wydłużenia okresu spłaty jest także zwiększenie zdolności kredytowej. Pozwoli to na ewentualne dobranie dodatkowej gotówki, gdy ta jest Ci aktualnie potrzebna.
Zdjęcia: andresr, Bartek Szewczyk via Canva.